Tenchi PBF   »    Rekrutacja    Generator    Punktacja    Spis treści    Mapa    Logowanie »    Rejestracja

Przeczytane-polecone
 Rozpoczęty przez »Sorata, 29-08-2016, 13:53

12 odpowiedzi w tym temacie
»Sorata   #11 
Yami

Poziom: Genshu
Żeby jakość i objętość zawsze szła w parze z ilością, może bym się zgodził. Wystarczy spojrzeć na mój profil na lubimy czytać, żeby zobaczyć, że nie czytałem nic nowego bardzo wymagającego.

Kryteria oceny walk: Klimat 4/10 Mechanika 3/10 Warsztat 3/10. W razie wątpliwości - konsultuj. Pomoc: https://tenchi.pl/viewtopic.php?p=17457#17457

Profil PW Email

»Kalamir   #12 
Yami

http://lubimyczytac.pl/pr...b-stalinkiewicz wyślij mi zaproszenie to okazyjnie zerknę co przerabiasz. Też nie czytam mega ambitnych rzeczy, głównie beletrystykę historyczną i ostatnio Sc-fi. No... ale już prawie skończyłem "Na południe od Brazos" 900 stron mocy xD nie dziwne, że dostał gość Pulitzera za nią. Tylko...czytam 10 miesięcy xD

[ Dodano: 24-01-2019, 16:03 ]
Gorączka Ciboli CIBOLA BURN
James S.A. Corey (Daniel Abraham i Ty Franck)

4 część cyklu Expanse

Czwarty raz w życiu daje maksymalną ocenę. Książka idealnie trafiła w moje zapotrzebowania tematyczne względem literatury. Przede wszystkim poprawiono kilka ważnych aspektów w kwestii narracji. W „Abaddon's Gate” podążaliśmy za akcją z perspektywy czterech bohaterów, kolejno – Holden, Clarissa Mao, Carlos c de Baca oraz Anna Volovodov. Problem był taki, że nie każdy z nich był tak interesujący jakbym sobie tego życzył. Tym razem podążamy za Jimem Holdenem, Basia Mertonem, doktor Elvi Okoye oraz znanym z pierwszej części Havelockiem. Wyszło doskonale, ponieważ każda postać interesująco pcha akcje do przodu nie nużąc nas swoimi politycznymi lub religijnymi przekonaniami.
Temat konfliktu między nielegalnymi kolonistami a korporacją roszczącą sobie prawa do ich nowego domu również w punkt. Opisany został po mistrzowsku – z jednej strony możemy go śledzić oczami zdesperowanych terrorystów, którym wydaje się, że walczą o dom. Z drugiej strony mamy wiele stron poświęconym broniącym się naukowcom/ochroniarzom korporacji, którzy zaczynają używać faszystowskich metod by zapanować nad sytuacją. Eskalacja konfliktu opisana po mistrzowsku do tego stopnia, że przestałem wierzyć w sukces naszego głównego bohatera - notabene mediatora.
Nie pamiętam już kiedy ostatni raz zaczytałem się w coś tak, że straciłem poczucie czasu by oderwać się dopiero o trzeciej rano. No i chyba właśnie z tego powodu postanowiłem dać tak wysoką notę. Nie dlatego, że książka jest bezbłędna (bo niestety taka nie jest) ale właśnie dlatego, że tak oderwała mnie od rzeczywistości. Niestety, trzeba zaznaczyć że w pięknym wydaniu MAG pojawiły się literówki i było ich z tuzin. Mam nadzieję, że wydawnictwo wreszcie poprawi ten aspekt swoich książek.

Profil PW

»Sorata   #13 
Yami

Cytat:
Gorączka Ciboli CIBOLA BURN
James S.A. Corey (Daniel Abraham i Ty Franck)

Musze się kiedyś za to zabrać. Zapowiada się świetna lektura.

Autor: Brandon Sanderson
Tytuł: Droga Królów (Archiwum Burzowego Światła t1)

Sanderson znowu w formie. Od czasu Elantris podziwiam jego umiejętność budowania spójnych, wyjątkowych światów fantasy. Tworzenie każdą książką spiętego wspólnym motywem uniwersum cosmere to tylko dodatkowy (nie da się ukryć, że obecnie bardzo popularny) plus. Czytając Archiwum Burzowego Światła, trafiamy na planetę Roshar - świat targany wojnami i okresowymi burzami, które wyniszczają środowisko. Jak w każdym swoim uniwersum, także tutaj Sanderson przedstawia kolejną unikatową formę magii, tym razem opartą na szlachetnych klejnotach. Ciekawi bohaterowie, stworzona od podstaw sytuacja polityczna, ekonomia i biologia planet to rzeczy, do których Sanderson zdążył mnie już przyzwyczaić, ale i tak uderza mnie maestria każdego tytułu. Póki co, faworytem i tak jest dla mnie Scadrial znany np. z trylogii "Studni Wstąpienia", ale bohaterowie Rosharu juz budują sobie miejsce w mojej pamięci. Jeśli nie przeraża cię objętość (pierwszy tom ma ponad 900 stron), serdecznie polecam.

[ Dodano: 04-02-2019, 11:51 ]
Tytuł: Słowa Światłości (Archiwum Burzowego Światła t2)

Zachwytów nad kunsztem Sandersona ciąg dalszy. Mimo, że fabuła fantasy nie ustrzegła się już kilkukrotnie wykorzystanych klisz fabularnych, przemiany bohaterów nadal są świetnie zarysowane i usprawiedliwione w ramach wykreowanego świata. Jak poprzednik, ten tom również ma około 1000 stron zawartości i podejrzewam, że bez wsiąknięcia w specyficzny klimat znany z wcześniejszych książek nie ogarnąłbym wszystkich twistów. Znam przynajmniej jedną osobę, która nie śledziła wątków z takim zainteresowaniem i ostatecznie pierwsze cztery książki jej się nie spodobały. To może być poważny minus tej sagi, ponieważ jest rozplanowana na 9 tomów, a rodzimy wydawca, zgodnie z popularnym trendem rozbił tom trzeci na dwie książki. Zawartość to dla mnie 9 w kategorii fantasy, ale zagrywki finansowe sprawiają, że są atrakcyjniejsze sposoby wydawania pieniędzy. Warto przeczytać z biblioteki lub od znajomka.

[ Dodano: 28-02-2019, 08:46 ]
Tytuł: Dawca Przysięgi 1 i 2(Archiwum Burzowego Światła t3)

Mimo irytującego rozbicia jednego tomu na dwie części, z przyjemnością czytałem Dawcę Przysięgi. Ludzkie zalety i wady bohaterów osiągają tu kulminację i splatają się wątki z całego trzyksięgu. Motywy winy, odkupienia i sprawiedliwości mieszają się w epickich starciach, a obu zwaśnionym stronnictwom nie sposób przyznawać pewnej racji. Bardzo jestem ciekaw jak potoczą się dalsze losy Rosharu.
Póki co, zatapiam się w "Rozjemcę". Oby Nalthis okazał się równie interesującym światem.

Kryteria oceny walk: Klimat 4/10 Mechanika 3/10 Warsztat 3/10. W razie wątpliwości - konsultuj. Pomoc: https://tenchi.pl/viewtopic.php?p=17457#17457
Ostatnio zmieniony przez Sorata 05-02-2019, 10:11, w całości zmieniany 2 razy  

Profil PW Email

Odpowiedz  Dodaj temat do ulubionych

Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 13