Tenchi PBF   »    Rekrutacja    Generator    Punktacja    Spis treści    Mapa    Logowanie »    Rejestracja


Tenchi PBF: Wprowadzenie krok po kroku
Witaj we wprowadzeniu do gry wyobraźni "Tenchi PBF". Jestem *Lorgan i postaram się wyjaśnić krok po kroku, o co w niej chodzi.

Po pierwsze, nie zrażaj się długością tekstów - wszystko napisane jest najprościej i najdokładniej jak tylko umiałem, żeby oszczędzić Ci kłopotu i zbędnych pytań. Jeżeli jakiś akapit wyda się mało interesujący, możesz zostawić go na później - mamy dużo czasu. Możesz również obejrzeć filmy instruktażowe na naszym oficjalnym kanale youtube.

Tenchi jest grą typu PBF (ang. Play By Forum, pl. Graj Przez Forum). Polega na wcielaniu się graczy w fikcyjne postaci, których losy tworzą i opisują oni przy pomocy postów na tym forum (dokładniej, podforum Tenchi PBF - pozostała część to normalne forum dyskusyjne, gdzie możesz wymienić poglądy na temat najróżniejszych mang, anime i wielu innych rzeczy). Świat gry zbudowany został na podstawie wielu znanych anime (w tym Bleach, Naruto i One Piece). Reguluje go grupa zasad, o których wspomnę nieco później.
Celem zabawy jest osiągnięcie i utrzymanie pozycji najlepszego, jak również sprawienie, że państwo, do którego się przynależy zdominuje pozostałe. Dokonać tego można prowadząc z innymi graczami walki w formie konkursów opowiadań, zdobywając punkty za inne aktywności literackie (np. wzbogacanie opisów miejsc i wydarzeń) i wykradanie przeciwnikom istotnych informacji. Ponadto każdy, nawet najmniejszy czyn postaci ma wpływ na realia. Czegoś takiego nie zaznasz na podobną skalę w żadnej typowej grze komputerowej. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia Twoja i pozostałych graczy.

Podstawą, bez której niemożliwe jest dołączenie do rozgrywki jest posiadanie konta na forum i stworzenie karty postaci, w którą pragniesz się wcielić. Pierwsze zdobędziesz klikając na napis "Rejestracja" na górze ekranu i wykonując instrukcję, która się wówczas wyświetli. Niezbędne do tego jest posiadanie aktywnego adresu e-mail.
Jeżeli masz już swoje konto, możesz zabrać się za tworzenie karty postaci. Proponuję zacząć od fabularyzowanego wstępu, który przygotowany został właśnie z myślą o początkujących. Kiedy już się z nim zapoznasz i zdecydujesz stworzyć agenta, rycerza, zealotę lub szamana, przejdź do podforum Walki i otwórz odpowiedni temat (dla Agenta "Agenci", dla Rycerza "Rycerze" itd.). Tam wedle szczegółowych wytycznych napisz posta. Zostaniesz przydzielony/a do jednej z czterech grup i uzyskasz dostęp do tajnego podforum.

Na tym kończy się pierwsza część wprowadzenia.

Samo posiadanie postaci nie czyni Cię jednak dobrym graczem. Obowiązkowo powinieneś zajrzeć do tematu Zasady gry. Opisałem tam całą, najważniejszą mechanikę (reguły pozwalające toczyć walki, awansować na wyższe poziomy i wiele więcej).
Wewnątrz tajnego podforum znajduje się wątek o nazwie "Hierarchia". Dowiesz się z niego, co trzeba zrobić, żeby wspiąć się po drabinie społecznej oraz kto, na jakim jej szczeblu aktualnie zasiada.
Na Tenchi poza mną, czyli głównym administratorem, nie ma żadnych Mistrzów Gry, których spotkać możesz w znakomitej większości innych gier typu PBF. Funkcja ta jest zbędna, ponieważ gra opiera się w większości na założeniach demokratycznych. Dzięki "Rankingowi", który odnajdziesz w podforum "Walki", dowiesz się, kto jest silniejszy, a kto słabszy. W ten sposób nie będziesz musiał ryzykować pojedynkowania się w ciemno.
Kluczem do pisania dobrych walk jest znajomość świata. Poświęciłem mu osobne podforum. Moja rada: zajrzyj tam od czasu do czasu, bo pojawiają się nowości i aktualizacje.

Początkujący gracze mogą oczywiście mieć problemy z ogarnięciem realiów gry na podstawie samego tylko "fabularyzowanego wstępu". Poniżej znajduje się niewielkie streszczenie, które powinno rozwiązać ten problem.
Sanbetsu - Kraj bardzo wysoko rozwinięty i zurbanizowany. Przypomina wyobrażenia Japonii z anime takich jak np. To Aru Majutsu no Index (państwo, gdzie rozgrywa się akcja), Elfen Lied, Gungrave, Skull Man, Tokko, Metropolis i Darker than Black. Miejsce idealne dla kogoś, kto lubi wielkomiejskie klimaty pełne gangów, intryg potężnych korporacji i zaawansowanej (jak na realia świata) techniki.
Nag - Mroźne i surowe cesarstwo, którego mieszkańcy żyją w ustroju feudalnym (cesarz, wojskowi/szlachta i reszta społeczeństwa). Jest jakby połączeniem carskiej Rosji z trzecią rzeszą niemiecką. Anime, którymi można się posługiwać przy wyobrażaniu sobie Nag, to: Trinity Blood (państwo wampirów), Seraph of the End (miasta wampirów), Pumpkin Scissors i Saint Seiya (Asgard). Miejsce idealne dla kogoś, kto kocha bitwy, średniowieczne, zamkowe klimaty oraz nie boi się złej pogody.
Babilon - Państwo teokratyczne w stylu Watykanu. Władzę świecko-duchowną stanowi Kościół Powszechny. Najłatwiej przybliżyć je sobie na podstawie: To Aru Majutsu no Index (państwo kościelne), Trinity Blood (państwo kościelne) i Claymore. Miejsce idealne dla kogoś, kto chce szerzyć wśród niewiernych prawdę o świecie, lubi monumentalne budowle i okultystyczne klimaty.
Khazar - Olbrzymie, zalesione państwo, w którym zaawansowane technologicznie oazy cywilizacji są ściśle rozgraniczone z naturą. Po puszczach, stepach i pustyniach wędrują liczne plemiona (jedne wojownicze, inne nie), a dzikie zwierzęta są na tyle niebezpieczne, że mogą napaść i zabić nieostrożnych podróżników. Anime, którymi można się posługiwać przy wyobrażaniu sobie Khazaru, to: Koukaku no Regios (izolacja od przyrody, zaawansowana technologia) i Shaman King (kontakty z duchami). Miejsce idealne dla kogoś, kto wielbi dzikość i niezależność.

Na koniec drogowskaz. Kilka najważniejszych aktywności, których możesz się podejmować, jak już poznasz, co i jak.
Ninmu - Przyjmuj i wykonuj misje. Niektóre z nich są otwarte, inne liniowe, ale prawie wszystkie podlegają prostej zasadzie "napisz krótkie opowiadanie w oparciu o wytyczne i zgarnij nagrodę". Nie musisz przesadnie przejmować się kanonem. Po prostu dobrze się baw i zarabiaj punkty.
Tankyuu - Bierz udział w sesjach na forum. Pomimo że nie ma tutaj jako takich mistrzów gry, niektórzy gracze przyjmują czasowo role narratorów, żeby poprowadzić własne, dłuższe historie, które często odmieniają oblicze świata w jakiś sposób.
Azyle - Chcesz po prostu wcielić się w swojego bohatera i trochę go poodgrywać pośród innych graczy? Odwiedź azyl. Nie zarobisz w nim punktów, ale być może ustalisz nowe cele, przyjaźnie lub rywalizacje.

Gra jest całkowicie darmowa. Nie wyłudzamy pieniędzy za różne premie, czy dodatkowe opcje. Jeśli chcesz nas wspomóc, niestety nie otrzymasz w zamian nic, poza wdzięcznością.

To już chyba wszystko, co powinieneś wiedzieć. W razie jakichś pytań, zajrzyj do FAQ, które znajdziesz w nagłówku forum, przejrzyj Spis treści lub skontaktuj się ze mną (administratorem).

Do zobaczenia!

Strona wygenerowana w 0.03 sekundy. Zapytań do SQL: 8