Tenchi PBF   »    Rekrutacja    Generator    Punktacja    Spis treści    Mapa    Logowanie »    Rejestracja


Noblesse
 Rozpoczęty przez »Sorata, 29-03-2013, 18:54

7 odpowiedzi w tym temacie
»Sorata   #1 
Yami


Poziom: Genshu
Posty: 1471
Wiek: 38
Dołączył: 15 Gru 2008
Skąd: TG
Cytuj
Noblesse to specyficzny produkt. Pierwsze spojrzenie na manhwę wcale nie zwiastuje jednego z najlepszych shounenów jakie czytałem. Ot kolejny komiks o nastolatkach z odrobiną paranormalnych zjawisk. Szczęśliwie potem jest już tylko lepiej.
Fabuła kręci się luźnymi kręgami dookoła tytułowego Noblesse’a – najpotężniejszego z wampirów. Jednak nim poznamy jego tożsamość przeczytamy kilkaset stron. W międzyczasie odkryjemy doktora Frankensteina (chyba jeszcze nikt go tak nie przedstawił – wspaniała postać) i innych bohaterów.
W miarę rozgryzania niuansów wyraźnie zarysowuje się antagonista serii - „Unia” ludzi. To potężna przestępcza organizacja, która dzięki modyfikacjom genetycznym swoich członków wymusza swoje prawa na większości cywilizowanego świata. Konflikt z grupką odszczepieńców, którzy chcieliby tylko spokoju, jest nieunikniony. Kolejne sagi nie zwalniają tempa, a tajemnice stopniowo się wyjaśniają, budując spójny obraz. Rzadko w shounenach zdarza się, że każdy z bohaterów (niezależnie od siły) ma swoją rolę. Słabsze postaci z Noblesse nie znikają w limbo jak doskonały Kuririn w DB ale cały czas czynnie uczestniczą w wydarzeniach. Wampiry są w świecie Noblesse doskonałe, mimo że brakuje im gotyckiego mroku, który doskonale znają Europejczycy. Oceniając tylko aparycję, bliżej im do Edwarda ze „Zmierzchu” niż Drakuli w wykonaniu Garego Oldmana. Na szczęście są wystarczająco dostojne i potężne, że jestem im zdolny to wybaczyć. Azjatyckie klimaty okrutniej pogrywają sobie z wilkołakami. Daleko im do niedoścignionych potworów z Ookami no Monshou albo filmowego Van Helsinga , a bliżej do postaci z MMORPGów (chociaż poczynania jednego z nich śledzę z wielką ciekawością).
Rysunek ma swój specyficzny styl. Pojedyncze panele sprawiają wrażenie rozrzuconych chaotycznie, a wyzierające zza nich białe tło bije po oczach (późniejsze chaptery stopniowo naprawiają ten stan).
Wybaczcie chaos panujący w tym tekście ale fabuła ma sporo naprawdę fajnych tajemnic i bardzo nie chciałbym zepsuć Wam zabawy odkrywania świata. Po prostu warto.


Kryteria oceny walk: Klimat 4/10 Mechanika 3/10 Warsztat 3/10. W razie wątpliwości - konsultuj. Pomoc: https://tenchi.pl/viewtopic.php?p=17457#17457
   
Profil PW Email
 
 
*Lorgan   #2 
Administrator
Exceeder


Poziom: Joutei
Stopień: Taichou
Posty: 3209
Wiek: 37
Dołączył: 30 Paź 2008
Skąd: Warszawa
Cytuj
Sorata, jak możesz czytać coś tak graficznie obleśnego? Mi nie udało się przeczytać nawet jednej strony...

Pzdr.


Hit dirt, shake tree, split sky, part sea.

Poprawna polszczyzna | Wiedza dla ludu | Odpowiedź na Twoje pytanie
   
Profil PW Email WWW Skype
 
 
»Sorata   #3 
Yami


Poziom: Genshu
Posty: 1471
Wiek: 38
Dołączył: 15 Gru 2008
Skąd: TG
Cytuj
Obleśnego? Nie licząc dużej ilości bieli nie przeszkadzał mi wogóle styl rysunku. Ale o gustach się przecież nie dyskutuje. Może przełamiesz się dla innych plusów? :)


Kryteria oceny walk: Klimat 4/10 Mechanika 3/10 Warsztat 3/10. W razie wątpliwości - konsultuj. Pomoc: https://tenchi.pl/viewtopic.php?p=17457#17457
   
Profil PW Email
 
 
*Lorgan   #4 
Administrator
Exceeder


Poziom: Joutei
Stopień: Taichou
Posty: 3209
Wiek: 37
Dołączył: 30 Paź 2008
Skąd: Warszawa
Cytuj
Biel to jedno, ale przesadna oszczędność, z jaką wszystko jest przedstawiane, przepełnia w moim wypadku czarę goryczy. Przedstawiam losową stronę z losowego chapteru:
http://www.mangareader.net/noblesse/147/2

Co na tym widać? To jest akcja?

Pzdr.


Hit dirt, shake tree, split sky, part sea.

Poprawna polszczyzna | Wiedza dla ludu | Odpowiedź na Twoje pytanie
   
Profil PW Email WWW Skype
 
 
»Sorata   #5 
Yami


Poziom: Genshu
Posty: 1471
Wiek: 38
Dołączył: 15 Gru 2008
Skąd: TG
Cytuj
Dzięki takiemu zabiegowi przyjemnie i szybko się czyta. Ja potraktowałem to jako metodę poprawiającą dynamizm w kluczowych momentach. Bardziej się wczuwam w takich chwilach.


Kryteria oceny walk: Klimat 4/10 Mechanika 3/10 Warsztat 3/10. W razie wątpliwości - konsultuj. Pomoc: https://tenchi.pl/viewtopic.php?p=17457#17457
Ostatnio zmieniony przez Sorata 31-03-2013, 19:20, w całości zmieniany 1 raz  
   
Profil PW Email
 
 
»Twitch   #6 
Yami


Poziom: Wakamusha
Posty: 1053
Wiek: 34
Dołączył: 08 Maj 2009
Cytuj
Ja również mam za sobą kilka chapterów i nie pamiętam czemu przerwałem czytanie, bo ogólnie było ciekawie. Mi też przeszkadzało czasami to przedstawianie akcji w postaci urywków, ale zakwalifikowałem to do specyfiki tytułu. Mi spodobali się bohaterowie (faworyt z blizną, imienia nie pamiętam oraz nauczyciel) i ta cała otoczka związana z organizacją tworzącą nadludzi. Trochę mi to zaciągało Umbrellą i może temu chciałem zobaczyć co z tego wyjdzie. Ale jak napisałem na początku, nie pamiętam czemu przerwałem, może temu że czasem za nadto się akcja dłużyła.


Little hell.
   
Profil PW
 
 
»Sorata   #7 
Yami


Poziom: Genshu
Posty: 1471
Wiek: 38
Dołączył: 15 Gru 2008
Skąd: TG
Cytuj
Ostatnie rozdziały wrzuciły garść niespodzianek, na których szczególnie mi zależało. Kto nie chce spoilerów, niech nie czyta.


Noble's nareszcie zaczęli brać aktywny udział w starciach z Unią. Nie są to tylko "nieopierzone szczeniaczki" pokroju Regisa, ale w szranki staje również jego dziadek Gajutel, a nawet sama Raskreia - aktualna władczyni wampirów - druga po Rai'u (trzecia jeśli liczyć Tekkeya :P )istota mająca władzę nad krwią.
Starszyzna Unii wymiera bez większego oporu, łojona przez zbieraninę pozornie różnych typów.
Do tego (moja ulubiona postać) M21 nareszcie zaliczył swój comeback i teraz (aczkolwiek tymczasowo) jest w stanie nawiązać wyrównaną walkę 1 vs 1z wilkołakami/starszyzną unii. Długo czekałem na tą chwilę.
Na to wszystko dorzućcie regenerację siła Raia przez Ragnarok, pojawienie się Muzaki, który jest jedyną istotą z siłą dorównującą Noblesse'owi, a tworzy się wspaniały chaos, na którego kawałki z niecierpliwością czekam.


Kryteria oceny walk: Klimat 4/10 Mechanika 3/10 Warsztat 3/10. W razie wątpliwości - konsultuj. Pomoc: https://tenchi.pl/viewtopic.php?p=17457#17457
   
Profil PW Email
 
 
»Sorata   #8 
Yami


Poziom: Genshu
Posty: 1471
Wiek: 38
Dołączył: 15 Gru 2008
Skąd: TG
Cytuj
Ostatni chapter bardzo mnie ucieszył. Po ukazaniu beznadziejne sytuacji Raela i Regisa, jedna z mało docenianych pod względem mocy postaci pokaże na co naprawdę ją stać. Dla takich momentów czytam mangi. Powerupy w starym dobrym stylu. Niesamowite. Eskalacja mocy w Noblesse przyspiesza.

[ Dodano: 30-10-2018, 12:22 ]
Obecna saga jest wydłużona na siłę i zaczynam odczuwać zmęczenie. Walki z regenerującymi się przeciwnikami składaja sie z właściwie tych samych zastosowań mocy i mam wrażenie, że autorom zabrakło weny na wykreowanie czegoś więcej. Wątki jednak zmierzają do pewnego końca i zapowiada się na to, że cała podróż zakończy się sensowniej niż np. w Dragonballu.

[ Dodano: 23-01-2019, 10:57 ]
Noblesse dobił wreszcie do wyczekiwanego końca. Oceniając całość, wychodzi mi solidny średniak. Ostatnie, wyciągane na siłę sagi i brak różnorodności obniżył moją ocenę.


Kryteria oceny walk: Klimat 4/10 Mechanika 3/10 Warsztat 3/10. W razie wątpliwości - konsultuj. Pomoc: https://tenchi.pl/viewtopic.php?p=17457#17457
   
Profil PW Email
 
 

Odpowiedz  Dodaj temat do ulubionych



Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 14