Tenchi PBF   »    Rekrutacja    Generator    Punktacja    Spis treści    Mapa    Logowanie »    Rejestracja


Vinland saga
 Rozpoczęty przez »Sorata, 16-09-2012, 18:53

7 odpowiedzi w tym temacie
»Sorata   #1 
Yami


Poziom: Genshu
Posty: 1471
Wiek: 38
Dołączył: 15 Gru 2008
Skąd: TG
Cytuj
Wikingowie byli bardzo interesującą społecznością. Wojownicy, piraci, łupieżcy. Dzikie hordy, o których szeptało się z lękiem i obserwowało z podziwem. Manga przenosi nas do średniowiecza. Wygodne czasy, gdzie wszystko można zdobyć siłą, a jedyne co stanowi o wartości człowieka to zasobność jego sakiewki lub ostrość miecza.
W tych realiach musi odnaleźć się Thorfinn - najmłodszy, trzynastoletni członek najemniczej bandy dowodzonej przez błyskotliwego i chytrego Askeladda. Wbrew pozorom drobny chłopiec to prawdziwy demon. Wiecznie ponury, rzuca spode łba mordercze spojrzenia. W walce dziki, szybki i zaciekły. Przed oczami ma tylko jeden cel - odebrać życie Askeladdowi. Związek łączący tych dwóch do normalnych nie należy.
W miarę postępów fabuły zostałem zaskoczony głębią pojawiających się postaci w mandze, którą wstępnie zaszufladkowałem jako shounenowatą. Oczywiście walka i tak wysuwa się tu na pierwszy plan. Nie brakuje jednak również chwil refleksji i prostych morałów, z których każdy posiada podbudowę fabularną. Vinland Saga przypomina mi pod względem konstrukcji pierwsze tomy Berserka. Nie wstydzi się brutalności zarówno dosłownej (noże w oczodołach) jak i ukrytej (niewolnice noszące dzieci gwałtu, powoli przywiązujące się do swych właścicieli). Udało się przy tym uniknac wprowadzania do świata nadprzyrodzonych mocy. Osadzenie w faktycznych realiach doprawionych szczyptą mitu o wikingach sprawia, że mangę chłonie się bardzo szybko.

Rysunek stoi na wysokim poziomie. Udało się uniknąć bardzo irytującej w niektórych seriach zmiany sposobu rysowania lub nawet zmiany artysty. Postaci są zbudowane „po ludzku“ i mają realistyczną mimikę (z paroma deformacjami). Także to pomaga wrażeniu immersji.
Żałuję, że seria nie jest jeszcze zakończona ale mimo to gorąco polecam. Sam przeszukuję niecierpliwie archiwa internetowe w nadziei na poznanie dalszych losów Thorfinna.


Kryteria oceny walk: Klimat 4/10 Mechanika 3/10 Warsztat 3/10. W razie wątpliwości - konsultuj. Pomoc: https://tenchi.pl/viewtopic.php?p=17457#17457
Ostatnio zmieniony przez Sorata 17-09-2012, 16:14, w całości zmieniany 1 raz  
   
Profil PW Email
 
 
»Sorata   #2 
Yami


Poziom: Genshu
Posty: 1471
Wiek: 38
Dołączył: 15 Gru 2008
Skąd: TG
Cytuj
Walka chyba już na stałe weszła w tło. Jest to trochę rozczarowujące, ale nie na tyle by przestać czytać. Thorfinn dojrzał - zarówno fizycznie (niczym Achaja w trylogii Ziemiańskiego) jak i emocjonalnie. Powoli rozbudza szacunek dla swojej osoby.

[ Dodano: 16-01-2017, 19:37 ]
O radosny dniu! Hanami wypuściło 452 strony pierwszego tomu o Thorfinnie. Nie czekać - kupować :)


Kryteria oceny walk: Klimat 4/10 Mechanika 3/10 Warsztat 3/10. W razie wątpliwości - konsultuj. Pomoc: https://tenchi.pl/viewtopic.php?p=17457#17457
   
Profil PW Email
 
 
»Twitch   #3 
Yami


Poziom: Wakamusha
Posty: 1053
Wiek: 34
Dołączył: 08 Maj 2009
Cytuj
Kupiłeś pierwszy tom? Jak oceniasz wydanie? Warto sięgnąć po tę mangę?


Little hell.
   
Profil PW
 
 
»Sorata   #4 
Yami


Poziom: Genshu
Posty: 1471
Wiek: 38
Dołączył: 15 Gru 2008
Skąd: TG
Cytuj
Cytat:
Kupiłeś pierwszy tom? Jak oceniasz wydanie? Warto sięgnąć po tę mangę?


Nie kupiłem. Póki co oszczędzam. W kwietniu w sklepie, w którym się zaopatruję będę miał 25% zniżki na zakupy. Wtedy nadgonię wszystkie tomy Vinland Saga, Berserka, Heata i co mi jeszcze do głowy przyjdzie.

A po VS warto sięgnąć dla samej historii niezależnie od wydania.


Kryteria oceny walk: Klimat 4/10 Mechanika 3/10 Warsztat 3/10. W razie wątpliwości - konsultuj. Pomoc: https://tenchi.pl/viewtopic.php?p=17457#17457
   
Profil PW Email
 
 
»Twitch   #5 
Yami


Poziom: Wakamusha
Posty: 1053
Wiek: 34
Dołączył: 08 Maj 2009
Cytuj
Nie zdecydowałem się na zakup. Według opinii to kawał dobrej historii, ale zacząłem się zastanawiać czy nie bliżej Vinland saga do Berserka, którego porzuciłem po chapterach związanych z przemianą Griffina.


Little hell.
   
Profil PW
 
 
»Sorata   #6 
Yami


Poziom: Genshu
Posty: 1471
Wiek: 38
Dołączył: 15 Gru 2008
Skąd: TG
Cytuj
Cytat:
Nie zdecydowałem się na zakup. Według opinii to kawał dobrej historii, ale zacząłem się zastanawiać czy nie bliżej Vinland saga do Berserka, którego porzuciłem po chapterach związanych z przemianą Griffina.


O ile początkowe tomy są dość ciężkie, próżno doszukiwać się pełni berserkowego mroku w tej mandze. Thorfinn większy nacisk kładzie na odkupienie i kolejne zwroty akcji pchają go raczej w dyplomatyczne klimaty. Natężenie przelanej w ostatnich rozdziałach krwi spadło niemal do zera. Już we wtorek lub środę pojadę na zakupy i podzielę się nowymi informacjami o polskim wydaniu najszybciej jak to możliwe.


Kryteria oceny walk: Klimat 4/10 Mechanika 3/10 Warsztat 3/10. W razie wątpliwości - konsultuj. Pomoc: https://tenchi.pl/viewtopic.php?p=17457#17457
   
Profil PW Email
 
 
»Twitch   #7 
Yami


Poziom: Wakamusha
Posty: 1053
Wiek: 34
Dołączył: 08 Maj 2009
Cytuj
Sorata napisał/a:
Cytat:
Nie zdecydowałem się na zakup. Według opinii to kawał dobrej historii, ale zacząłem się zastanawiać czy nie bliżej Vinland saga do Berserka, którego porzuciłem po chapterach związanych z przemianą Griffina.


O ile początkowe tomy są dość ciężkie, próżno doszukiwać się pełni berserkowego mroku w tej mandze. Thorfinn większy nacisk kładzie na odkupienie i kolejne zwroty akcji pchają go raczej w dyplomatyczne klimaty. Natężenie przelanej w ostatnich rozdziałach krwi spadło niemal do zera. Już we wtorek lub środę pojadę na zakupy i podzielę się nowymi informacjami o polskim wydaniu najszybciej jak to możliwe.

Czekam, jeżeli będzie wydanie w porządku to może się zdecyduję. Niestety, Mushishi mnie odrzuciło i czytam w necie, piękny tytuł.


Little hell.
   
Profil PW
 
 
»Sorata   #8 
Yami


Poziom: Genshu
Posty: 1471
Wiek: 38
Dołączył: 15 Gru 2008
Skąd: TG
Cytuj
Wydanie jest piękne, a tomik gruby. Druk i papier porządny. Cena to odzwierciedla - pierwszy tom kosztuje 65 zł. Odnośnie obaw Twitcha:
dy czyta się cały, od razu widać, że do brutalności Berserka wiele brakuje.

[ Dodano: 26-09-2018, 10:32 ]
Niedawno ukazał się już trzeci tom tej mangi po polsku. Póki co, grupy skanlacyjne nadal sporo wyprzedzają rodzimych wydawców, ale myślę, że warto poczekać i kupować na bieżąco. To jeden z tych tytułów, które doskonale się czyta po raz drugi.

[ Dodano: 17-10-2019, 10:11 ]
Oprócz mangi, fani Vinland sagi mogą się również uraczyć anime o tym samym tytule. Całkiem niedawno pojawił się już 11 odcinek drugiego sezonu. Postaci wyglądają nieco inaczej niż w mandze, ale animacja i kolory pomagają maskować to wrażenie. Mam za sobą seans trzech pierwszych odcinków i jestem bardzo pozytywnie nastawiony.

Anime wiernie podąża za fabuła mangi. Oglądam z żoną i obojgu się nam podoba.
Spoiler:

W ostatnim odcinku Thorkell dogonił w końcu skłóconą drużynę Askellada i urządził rzeź. Zapomniałem już o tym momencie i niesamowicie mnie wciągnęło. Wróciło wiele emocji z pierwszego czytania. Polecam.



Kryteria oceny walk: Klimat 4/10 Mechanika 3/10 Warsztat 3/10. W razie wątpliwości - konsultuj. Pomoc: https://tenchi.pl/viewtopic.php?p=17457#17457
Ostatnio zmieniony przez Sorata 05-11-2019, 08:56, w całości zmieniany 1 raz  
   
Profil PW Email
 
 

Odpowiedz  Dodaj temat do ulubionych



Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 15