Tenchi PBF   »    Rekrutacja    Generator    Punktacja    Spis treści    Mapa    Logowanie »    Rejestracja


Klasyczna Muzyka Wschodu
 Rozpoczęty przez »Nori, 01-11-2013, 21:20

5 odpowiedzi w tym temacie
»Nori   #1 
Zealota


Poziom: Keihai
Posty: 7
Wiek: 28
Dołączył: 30 Paź 2013
Cytuj
Witam,
mam pytanie.

Czy ktoś z was mógłby podać mi infromacje na temat klasycznej muzyki wschodu (nazwy instrumentów, zespołów, genezie itp.) jeśli gdzieś na takowe się natknie?
Dlaczego? Po prostu ciekawi mnie cała tamtejsza kultura muzyczna i jedną z nielicznych rzeczy, które chcę zrobić w życiu, jest zgłębienie jej doszczętnie.

Żeby była pewna jasność, chodzi mi tu o WSZYSTKIE kraje wschodu, zaczynając od krajów arabskich i kończąc na Rosji, Indiach, Chinach, Japonii, Korei itd.

Za wszystko z góry dziękuję i pozdrawiam.
Nori :lol:
   
Profil PW
 
 
^Curse   #2 
Komandor


Poziom: Genshu
Stopień: Shinobi Bushou
Posty: 551
Wiek: 35
Dołączyła: 16 Gru 2008
Skąd: Lublin/Warszawa?
Cytuj
Mam wiedzę na temat 'klasycznej' muzyki japońskiej, ale szczerze mówiąc.. to są stosy informacji - dosłownie, jest to temat na kilkugodzinny wykład.. co najmniej. A jest to sama muzyka japońska. Więc porywasz się na rzecz cholernie trudną, jeżeli mówisz o zgłębieniu całej muzyki wschodniej ;) Poza tym musimy rozróżnić pewne pojęcia. Piszesz o muzyce klasycznej, której w tym rozumieniu np. w Japonii nie ma. Jest muzyka tradycyjna (związana z teatrem, środowiskiem arystokratycznym bądź ludowa). Jest opera chińska, która mogłaby podchodzić pod zachodnie pojęcie 'klasycznej', ale to wszystko ;) Jeżeli interesujesz się trochę tematem, to podejrzewam, że masz już jakieś pojęcie - więc co konkretnie chcesz wiedzieć? ;>


They're all dead... They just don't know it yet.
   
Profil PW Email
 
 
»Nori   #3 
Zealota


Poziom: Keihai
Posty: 7
Wiek: 28
Dołączył: 30 Paź 2013
Cytuj
Szczerze powiedziawszy, nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi. A wracając do tematu...

Możliwe, że użycie zwortu "klasyczna" nie było na miejscu, ale nie widziałem innego sposobu na zobrazowanie, o co mi chodzi. Jednak wyszło na dobre, więc jest ok i nie trzeba tego tematu zgłębiać. ;)

Hmmm... O co chciałbym zapytać, co chciałbym wiedzieć? Najprościej można by powiedzieć "Wszystko!", jednak to miałoby w sobie wiele niedopowiedzeń więc... Pierwsza rzecz (żeby nie zabierać już więcej czasu). Przeglądając sobie spokoknie youtube, natrafiłem się na filmiki, gdzie grupa ludzi wybijała rytm na bębnach, czasami było to kilka, a innym razem kilkanaście osób. Dlaczego większość z nich jest ubrana na czarno? Czy ta gra jest z czymś związana? Jak się to nazywa? Jak powstało/Z czego się wywodzi? Jaki jest przebieg tego "koncertu", czy jak tam można to nazwać?

Za wszelkie infromacje dziekuję z góry i pozdrawiam.
Nori :lol:
   
Profil PW
 
 
^Curse   #4 
Komandor


Poziom: Genshu
Stopień: Shinobi Bushou
Posty: 551
Wiek: 35
Dołączyła: 16 Gru 2008
Skąd: Lublin/Warszawa?
Cytuj
Podeślij link albo chociaż jakieś zdjęcia, bo nie wiem nawet o jakim regionie mowa. Mogłyby to być japońskie bębny taiko, ale też ich koreański odpowiednik (nazwy niestety nie pamiętam). O ile dobrze się orientuję, to są też jakieś mongolskie bębny należące do tej samej grupy. Także, nadal proszę o konkrety ;) Przy czym wiem, że w Europie najbardziej popularne są japońskie taiko (np. koncertująca na całym świecie grupa Yamato, którą swoją drogą bardzo polecam).


They're all dead... They just don't know it yet.
   
Profil PW Email
 
 
»Nori   #5 
Zealota


Poziom: Keihai
Posty: 7
Wiek: 28
Dołączył: 30 Paź 2013
Cytuj
Tu jest link.
https://www.youtube.com/w...be_gdata_player

Trochę tego szukałem, ale przy okazji wywiedziałem się, że chodzi tu o taiko. Powiedziała byś coś więcej na ten temat, albo dała link do jakiegoś artykułu z tym związanego? ;)
   
Profil PW
 
 
^Curse   #6 
Komandor


Poziom: Genshu
Stopień: Shinobi Bushou
Posty: 551
Wiek: 35
Dołączyła: 16 Gru 2008
Skąd: Lublin/Warszawa?
Cytuj
Nie miałam możliwości odpowiedzieć wcześniej, za co przepraszam.

Prawda jest taka, że o taiko, jako o samym instrumencie możesz sobie poczytać choćby na wikipedii. Z tego, co rozumiem chcesz poznać również historię instrumentu, więc to, co jest najważniejsze: taiko, jak właściwie wszystkie obecnie używane instrumenty silnie kojarzone z Japonią, są używane od początków muzyki w ogóle. A od kiedy dokładnie, to ja ci nie powiem ;)
Jeżeli chcesz bardziej zgłębić temat, to musisz poszukać info o kagurze i bugaku, czyli o święcie/festiwalu i tradycyjnych dworskich tańcach starożytnych. Dodatkowo ci powiem, że z nich ewoluowały kolejne formy muzyczne, a potem teatr Nou, który jest bardzo istotnym elementem kultury japońskiej średniowiecznej i nowożytnej. W jego orkiestrze również występuje taiko plus fue (flet) i dwa inne bębny, uderzane rękami (koutsuzumi i ootsuzumi).

Tak jeszcze z innej beczki. Jeżeli chcesz poznać CAŁĄ muzykę azjatycką (jeszcze raz - powodzenia ;) ), to pozostając nadal w tematyce japońskiej, powinieneś zapoznać się z rodzajem pieśni enka. Nie sięgają swoją tradycja specjalnie daleko, bo z tego co kojarzę, to styl powstał w dziewiętnastym wieku (ale mogę się mylić). Są za to bardzo charakterystyczne:
http://www.youtube.com/watch?v=fa94QLbS1v4
Ogólnie, to połączenie muzyki tradycyjnej i popowej (podobno też jazzowej :P ) w różnych proporcjach.

Pzdr.
   
Profil PW Email
 
 

Odpowiedz  Dodaj temat do ulubionych



Strona wygenerowana w 0.04 sekundy. Zapytań do SQL: 13