Tenchi PBF   »    Rekrutacja    Generator    Punktacja    Spis treści    Mapa    Logowanie »    Rejestracja


Oyasumi Pun Pun
 Rozpoczęty przez »Sorata, 12-09-2016, 22:53

2 odpowiedzi w tym temacie
»Sorata   #1 
Yami


Poziom: Genshu
Posty: 1471
Wiek: 38
Dołączył: 15 Gru 2008
Skąd: TG
Cytuj
"Oyasumi PunPun". "Dobranoc PunPunie". Tytuł jak z dziecięcej bajki. A po przejmującym doświadczeniu, jakim było przeczytanie tej mangi, mogę spokojnie stwierdzić, że to dla mnie najlepsza opowieść o dorastaniu z jaką się zetknąłem. Pełna graficznego przepychu, który każdym kadrem pokazuje jak realistyczna jest to historia. Podążamy przez życie wraz z tytułowym PunPunem - od pierwszych dni szkoły podstawowej, aż do wczesnej dorosłości. Mierzymy się z każdym jego problemem: dysfunkcyjną rodziną, wyobcowaniem, depresją i dojrzewaniem. Wszystko to przedstawione jest w tak szczery i ciężki (ale nie pozbawiony sarkastycznego, melancholijnego humoru) sposób, że również czytelnikowi udzielają się nastroje bohatera. Absolutnie zabójczym dodatkiem jest genialny styl, dzięki któremu mangaka podkreślił alienację głównego bohatera. Rysunkowe, schematyczne ptaki reprezentujące ciała jego i rodziny, niesamowicie kontrastują z bogatym otoczeniem i pełnymi detali twarzami i sylwetkami innych postaci. Aktualny kształt Pun Pun'a dokładnie odzwierciedla stan umysłu - nadyma się z dumy i kurczy wycofując się w bezpieczne otchłanie własnego pokoju. Opowieść zatacza również kręgi w jego bezpośrednim otoczeniu, naświetlając głębię przedstawionego świata. Pomaga w tym długi czas, w jakim odbywa się akcja. Naprawdę opłaca się czytać powoli - mnogość podwątków, postaci i częsty surrealizm potrafią solidnie zdezorientować. Jedyną rzeczą, którą można by uznać w moich oczach za wadę, jest fakt, że niektórych postaci nie da się po prostu lubić. Wiemy co nimi kieruje, ale to w żadne sposób nie tłumaczy ich zachowania na poziomie emocjonalnym czytelnika.
UWAGA na koniec: Mimo, że podczas lektury czasem się zaśmiejesz, pamiętaj że ta manga raczej nie jest fajna - jest mądra, prawdziwa, a nawet bolesna. Szczególnie jeśli nie wspominasz okresu dojrzewania z rozrzewnieniem. Ode mnie 10/10. Przypadkowo odnalazłem majstersztyk.


Kryteria oceny walk: Klimat 4/10 Mechanika 3/10 Warsztat 3/10. W razie wątpliwości - konsultuj. Pomoc: https://tenchi.pl/viewtopic.php?p=17457#17457
   
Profil PW Email
 
 
»Shadow   #2 
Yami


Poziom: Wakamusha
Posty: 251
Wiek: 27
Dołączył: 28 Maj 2015
Skąd: Zagłębie kabaretowe
Cytuj
Uwaga: ta manga tkliwie uwodzi na początku, by dać w pysk czytelnikowi na końcu. A gdy szok w końcu minie to zadajesz sobie pytanie - co ja właściwie przeczytałem?
Cóż, co więcej mogę powiedzieć niż to, że manga mnie wręcz oczarowała.
Kreska – jest wręcz nieziemska, jest tak dokładna, że momentami się zastanawiałam, czy naprawdę czytam mangę, bo ilustracje wręcz zakrawały o samodzielne obrazy.
Fabuła – mnie urzekło z początku to, że fabuła naprawdę opisywała to, co dzieci przeżywają w wieku, gdy nagle przekraczają ten próg dojrzewania.
Cóż, koniec końców nie potrafię napisać złego słowa, no może pod koniec się trochę zawiodłam, no ale to chyba tylko moje odczucie ;)

Ode mnie zasłużone 11/10. Jedna z najlepszych opowieści, jakie kiedykolwiek czytałem ^^


W więziennej rozpaczy...
   
Profil PW Email
 
 
»Sorata   #3 
Yami


Poziom: Genshu
Posty: 1471
Wiek: 38
Dołączył: 15 Gru 2008
Skąd: TG
Cytuj
Wspaniałe wieści: Oyasumi Punpun wchodzi na polski rynek nakładem wydawnictwa Kotori :) W każdym tomiku polskiego wydania mieszczą się dwa tomy japońskie. Nie wiem, jak wy, ale ja lecę do sklepu.


Kryteria oceny walk: Klimat 4/10 Mechanika 3/10 Warsztat 3/10. W razie wątpliwości - konsultuj. Pomoc: https://tenchi.pl/viewtopic.php?p=17457#17457
   
Profil PW Email
 
 

Odpowiedz  Dodaj temat do ulubionych



Strona wygenerowana w 0.05 sekundy. Zapytań do SQL: 12