Tenchi PBF   »    Rekrutacja    Generator    Punktacja    Spis treści    Mapa    Logowanie »    Rejestracja


Feng Shen Ji
 Rozpoczęty przez »Sorata, 02-01-2014, 13:23

29 odpowiedzi w tym temacie
»Sorata   #1 
Yami


Poziom: Genshu
Posty: 1471
Wiek: 38
Dołączył: 15 Gru 2008
Skąd: TG
Cytuj
Dziś na warsztacie Feng Shen Ji (Chronicles of the Gods Order)- opowieść o buncie przeciwko tyranii bogów, okraszona azjatyckim klimatem i twardymi muskułami. Tym razem zacznę nietypowo, bo od pochwały warstwy graficznej manhwy. To zdecydowanie najjaśniejszy diament tego tytułu. Każdy narysowany w kolorze panel stanowi arcydzieło sam w sobie, a ich suma zapiera dech w piersiach w porównaniu do czarno białych rysunków konkurencji. Nie jest to przy tym popularna ostatnio forma wklejania kilku kolorowych obrazków na białą stronę. Gdyby nie dymki z tekstem, miałbym wrażenie, że oglądam dobrego artbooka. Żywe kolory wylewają się z każdej strony, uświetniając każdy aspekt tytułu. Realistyczne sylwetki i twarze postaci oraz doskonałe oddanie wrażenia ruchu dodatkowo pogłębiają immersję. Już samo to sprawia, że warto przynajmniej przejrzeć tą manhwę. Ale to oczywiście nie wszystko.
Najważniejsze w tego typu tytułach są oczywiście walki i tutaj Feng Shen Ji również nie zawodzi. Tytułowi bogowie mają wspaniałe moce, w różnych kombinacjach, oscylujące od wzmożonej siły fizycznej, aż po władzę nad życiem i śmiercią. Poza mocami o podłożu boskim, mamy jeszcze swoistą siłę życia zwaną "Smelting Aura", pozwalającą na tworzenie najróżniejszych ataków i specjalne umiejętności duszy, zaprezentowane przez Mrocznych (Dark Ones). Mnogość postaci i stylów walki sprawia, że trudno się znudzić, a każdy kolejny pojedynek to często nowe, nietypowe wykorzystanie nawet znanej już umiejętności.
Niestety tytuł, poza niewątpliwymi zaletami posiada też dość przykrą wadę. Jednowymiarowość postaci woła o pomstę do nieba. Poza główną motywacją, bohaterowie rzadko wykazują jakiekolwiek inne uczucia. A na domiar złego, większość podziela dokładnie ten sam cel. Najsilniej widać to w warstwie romansowej (o ile w Feng Shen Ji w ogóle można to tak określić). Bladziutko wypadają tu Ah Gou i Bai Cai. Trzymają się ze sobą tylko z przyzwyczajenia, a okazyjnie wykrzykiwane deklaracje nijak mają się do faktycznej sytuacji zaserwowanej czytelnikowi. Już "związek" Ichigo z Rukią z popularnego Bleach'a jest lepiej zasugerowany, niż małżeństwo głównego protagonisty. Również NiTian ErXing bardzo oszczędnie wyraża emocje, ale przynajmniej w przypadku tej postaci, można zwalić to na karb osobowości.
Denerwujące są również przeskoki czasowe, częste w tym typie komiksu. Feng Shen Ji ma ich zdecydowanie za dużo. Ucinają rozwijające się, ciekawe wątki, a szybkie podsumowanie w formie bloków tekstu wybija z rytmu i pozostawia czytelnika zdezorientowanego i chcącego więcej.
Fabularnie Kroniki Boskiego Zakonu nie prezentują się oszałamiająco. Oczywiście zawsze znajdą się jakieś tajemnice do odkrycia, a przynależność do konkretnej rasy wcale nie ogranicza bohaterów, ale tytuł nadal mieści się w spektrum właściwym shounenom. I bardzo dobrze.

Początek roku oferuje mnóstwo możliwości. Jeśli macie ochotę, sięgnijcie po oszałamiającego graficznie shounena, z całą plejadą nietypowych mocy. Mimo drobnych niedociągnięć, ten piękny, pseudoazjatycki świat wciąga jak gąbka i gwarantuje kilka godzin dobrej zabawy.

Ostatnie translacje przyniosły mi wiele frajdy. Moja ulubiona postać otrzymała gigantycznego powerupa i stoczyła dwie najtrudniejsze walki w swoim życiu, stawiając się w okolicach podium jeśli chodzi o czystą potęgę. Szkoda, że teraz praktycznie nie ma ścieżek dalszego rozwoju. Ale hej!W końcu to shounen. Powerupy z tyłka nie są tu wcale rzadkością. :) Obecna saga zbliża się do jakiegoś potężnego fabularnego twista, więc może tutaj będzie miejsce na drobny epizod.


Kryteria oceny walk: Klimat 4/10 Mechanika 3/10 Warsztat 3/10. W razie wątpliwości - konsultuj. Pomoc: https://tenchi.pl/viewtopic.php?p=17457#17457
Ostatnio zmieniony przez Lorgan 09-07-2015, 09:22, w całości zmieniany 1 raz  
   
Profil PW Email
 
 
»Twitch   #2 
Yami


Poziom: Wakamusha
Posty: 1053
Wiek: 34
Dołączył: 08 Maj 2009
Cytuj
Jestem po pierwszym chapterze i przyznam szczerze, że chętnie będę kontynuował czytanie. Kreska jest na prawdę świetna, rysunki dokładne i bardzo barwne, miła odmiana zobaczyć anime na papierze.

Nie wiem czy Ci podziękować, czy Cię ochrzanic, bo wciągnął mnie ten tytuł. Mam jednak kilka zastrzeżeń i pytań. Zacznę może od marudzenia... Nie podoba mi sie główny bohater, nie wiem czemu, czy to przez jego styl bycia, czy przez dostawanie mocy z nikad i lansowanie sie jako kozak czy co, ale po prostu mi nie pasuje. Kolejna sprawa to wyjaśnianie otaczającego świata. Zdarza sie, że bohaterowie potrafią nawijać o byle czym aż za dużo, a na wyjaśnienia czegokolwiek trzeba albo czekać, albo dziękować za zaledwie parę słów, albo zawieźć sie, że nie ma żadnego uzasadnienia. O co mi chodzi? Przechodzimy do pytań. Chodzi o oczywiście o moce bohaterów. Nie wiem na jakiej zasadzie dziaja poszczególne grupy bogów (piorunow itd), ale widzę, że to możliwe aby dla jednego żywiołu lub typu mocy może przypadać więcej użytkowników, tak? Czy są jakieś wioski bogów gdzie są tacy od ognia, tacy od błyskawicy, tacy od walki?
Kolejna sprawa to rasy. Są ludzie, są bogowie, a Ci którzy mieszkają w piekle to ktoś na wzór tytanow? Jestem ba etapie gdzie Ci ostatni sie pojawili, żeby złoić skórę kapłance.

Zastanawiałem sie kto jest Twoim ulubionym bohaterem i moja pierwsza myśl to wuj głównego bohatera, mistrz miecza, ale teraz sie zastanawiam czy nie jest to nieśmiertelny bog z feniksem w środku ;p
Ostatnio zmieniony przez Lorgan 09-07-2015, 09:22, w całości zmieniany 1 raz  
   
Profil PW
 
 
»Sorata   #3 
Yami


Poziom: Genshu
Posty: 1471
Wiek: 38
Dołączył: 15 Gru 2008
Skąd: TG
Cytuj
Cytat:
Nie podoba mi sie główny bohater, nie wiem czemu, czy to przez jego styl bycia, czy przez dostawanie mocy z nikad i lansowanie sie jako kozak czy co, ale po prostu mi nie pasuje.


Jego moc jest akurat doskonale wyjaśniona. W końcu ma boskie dziedzictwo. Za to styl bycia to mieszanina wiejskiego głupka z rozpieszczonym dzieciakiem.

Cytat:
Chodzi o oczywiście o moce bohaterów. Nie wiem na jakiej zasadzie dziaja poszczególne grupy bogów (piorunow itd), ale widzę, że to możliwe aby dla jednego żywiołu lub typu mocy może przypadać więcej użytkowników, tak?


Dokłądnie tak. Kilkoro bogów, których widzimy na początku to najpotężniejsi użytkownicy konkretnej boskiej mocy.

Cytat:
Czy są jakieś wioski bogów gdzie są tacy od ognia, tacy od błyskawicy, tacy od walki?

Wszyscy bogowie mieszkają razem na konkretnym terenie. Kwestia rywalizacji dotyczy tylko igrzysk, na których wyłaniana jest elita.

Cytat:
Kolejna sprawa to rasy. Są ludzie, są bogowie, a Ci którzy mieszkają w piekle to ktoś na wzór tytanow? Jestem ba etapie gdzie Ci ostatni sie pojawili, żeby złoić skórę kapłance.


Tak. Mroczni to pozostałości pradawnej rasy, z którą przed wiekami walczył Tian i inni bogowie. Dokładne informacje na ich temat znajdziesz już niebawem.

Cytat:
Zastanawiałem sie kto jest Twoim ulubionym bohaterem i moja pierwsza myśl to wuj głównego bohatera, mistrz miecza, ale teraz sie zastanawiam czy nie jest to nieśmiertelny bog z feniksem w środku ;p


Zdecydowanie Zi Yu. Uwielbiam postaciu, które osiągajuą coś przez krew i łzy, a nie dlatego, że są "speszial"nej troski. Chociaż Shi Xing też jest niezły.


Kryteria oceny walk: Klimat 4/10 Mechanika 3/10 Warsztat 3/10. W razie wątpliwości - konsultuj. Pomoc: https://tenchi.pl/viewtopic.php?p=17457#17457
   
Profil PW Email
 
 
»Twitch   #4 
Yami


Poziom: Wakamusha
Posty: 1053
Wiek: 34
Dołączył: 08 Maj 2009
Cytuj
Sorata napisał/a:
Cytat:
Nie podoba mi sie główny bohater, nie wiem czemu, czy to przez jego styl bycia, czy przez dostawanie mocy z nikad i lansowanie sie jako kozak czy co, ale po prostu mi nie pasuje.


Jego moc jest akurat doskonale wyjaśniona. W końcu ma boskie dziedzictwo. Za to styl bycia to mieszanina wiejskiego głupka z rozpieszczonym dzieciakiem.

Dostał moc, bo jest synem bogini i potężnego człowieka, ale czemu akurat taką, którą tylko i wyłącznie ma Tian?

Sorata napisał/a:
Cytat:
Chodzi o oczywiście o moce bohaterów. Nie wiem na jakiej zasadzie dziaja poszczególne grupy bogów (piorunow itd), ale widzę, że to możliwe aby dla jednego żywiołu lub typu mocy może przypadać więcej użytkowników, tak?


Dokłądnie tak. Kilkoro bogów, których widzimy na początku to najpotężniejsi użytkownicy konkretnej boskiej mocy.

No i tutaj mam problem. Na początku był gość z mieczem od błyskawicy i teraz się pojawił inny gość, wezwany przez kapłankę, który też jest od błyskawicy i uchodzi za najpotężniejszego. Chodzi tutaj o to kto jest wyżej w hierarchii czy o to kto chciał być najpotężniejszym?

Cytat:
Czy są jakieś wioski bogów gdzie są tacy od ognia, tacy od błyskawicy, tacy od walki?

Wszyscy bogowie mieszkają razem na konkretnym terenie. Kwestia rywalizacji dotyczy tylko igrzysk, na których wyłaniana jest elita.

Sorata napisał/a:
Cytat:
Kolejna sprawa to rasy. Są ludzie, są bogowie, a Ci którzy mieszkają w piekle to ktoś na wzór tytanow? Jestem ba etapie gdzie Ci ostatni sie pojawili, żeby złoić skórę kapłance.


Tak. Mroczni to pozostałości pradawnej rasy, z którą przed wiekami walczył Tian i inni bogowie. Dokładne informacje na ich temat znajdziesz już niebawem.

Czy gość z 7 oczyma oraz jego 3 przydupasów (nie wiem co dalej będą robili) to pobratymcy Mrocznych z tym, że się nie sprzeciwili bogom?


Little hell.
   
Profil PW
 
 
»Sorata   #5 
Yami


Poziom: Genshu
Posty: 1471
Wiek: 38
Dołączył: 15 Gru 2008
Skąd: TG
Cytuj
Cytat:
Dostał moc, bo jest synem bogini i potężnego człowieka, ale czemu akurat taką, którą tylko i wyłącznie ma Tian?


Z tego co zrozumiałem, moc uaktywnia się w okresie dojrzewania i jest losowa.

Cytat:
No i tutaj mam problem. Na początku był gość z mieczem od błyskawicy i teraz się pojawił inny gość, wezwany przez kapłankę, który też jest od błyskawicy i uchodzi za najpotężniejszego. Chodzi tutaj o to kto jest wyżej w hierarchii czy o to kto chciał być najpotężniejszym?


Elita to tylko tytularni "najpotężniejsi", biorący aktywny udział w polityce. Czarnowłosy bóg błyskawic po prostu nie brał udziału w konkurencji. Niektórych bogów nie bawią takie rozgrywki.

Cytat:
Czy gość z 7 oczyma oraz jego 3 przydupasów (nie wiem co dalej będą robili) to pobratymcy Mrocznych z tym, że się nie sprzeciwili bogom?


Nie. To bóg obserwator. Jesli Tian jest Królem Bogow to ten gość to Kanclerz. Czwórka bogów-przydupasów to jego gwardia honorowa.


Kryteria oceny walk: Klimat 4/10 Mechanika 3/10 Warsztat 3/10. W razie wątpliwości - konsultuj. Pomoc: https://tenchi.pl/viewtopic.php?p=17457#17457
   
Profil PW Email
 
 
»Twitch   #6 
Yami


Poziom: Wakamusha
Posty: 1053
Wiek: 34
Dołączył: 08 Maj 2009
Cytuj
Jasne, jak nadgonię całość to będziemy mogli podyskutować na bieżąco :)


Little hell.
   
Profil PW
 
 
*Lorgan   #7 
Administrator
Exceeder


Poziom: Joutei
Stopień: Taichou
Posty: 3209
Wiek: 37
Dołączył: 30 Paź 2008
Skąd: Warszawa
Cytuj
Swego czasu zacząłem poprawiać nieco Wikię Feng Shen Ji, ponieważ była nawet bardziej zaniedbana niż Aiki. Jeżeli ktoś z Was lubi tę pozycję i chciałby się jej w konstruktywny sposób przysłużyć, zapraszam: http://fengshenji.wikia.com/wiki/Main_Page

Pozdr.


Hit dirt, shake tree, split sky, part sea.

Poprawna polszczyzna | Wiedza dla ludu | Odpowiedź na Twoje pytanie
   
Profil PW Email WWW Skype
 
 
»Sorata   #8 
Yami


Poziom: Genshu
Posty: 1471
Wiek: 38
Dołączył: 15 Gru 2008
Skąd: TG
Cytuj
Faktycznie straszliwa bieda z tą wikipedią. Tymczasem, najnowszy chapter aż woła o komentarz. Starcie kolejnego protagonisty z Tianem wyszło nawet gorzej niż poprzednie. Ciekaw bardzo jestem, czy znajdzie się ktokolwiek, kto da radę osłabionemu już przecież bogu.


Kryteria oceny walk: Klimat 4/10 Mechanika 3/10 Warsztat 3/10. W razie wątpliwości - konsultuj. Pomoc: https://tenchi.pl/viewtopic.php?p=17457#17457
Ostatnio zmieniony przez Sorata 14-02-2014, 11:13, w całości zmieniany 1 raz  
   
Profil PW Email
 
 
*Lorgan   #9 
Administrator
Exceeder


Poziom: Joutei
Stopień: Taichou
Posty: 3209
Wiek: 37
Dołączył: 30 Paź 2008
Skąd: Warszawa
Cytuj
Sorata napisał/a:
Ciekaw bardzo jestem, czy znajdzie się ktokolwiek, kto da radę osłabionemu już przecież bogu.

Shen Yen coś knuje i mam wrażenie, że załatwi Tiana w jakiś niehonorowy sposób.

Pozdr.


Hit dirt, shake tree, split sky, part sea.

Poprawna polszczyzna | Wiedza dla ludu | Odpowiedź na Twoje pytanie
   
Profil PW Email WWW Skype
 
 
»Sorata   #10 
Yami


Poziom: Genshu
Posty: 1471
Wiek: 38
Dołączył: 15 Gru 2008
Skąd: TG
Cytuj
Cytat:
Shen Yen coś knuje i mam wrażenie, że załatwi Tiana w jakiś niehonorowy sposób.


Zapomniałem o tym spisku. Myślisz, że te krwawe kryształy pozwolą mu zranić takiego koksa? Po tym wszystkim co Tian zaprezentował, jakoś nie widzę możliwosći, żeby jakikolwiek inny bóg (albo ich koalicja) mu dorównała. I prosty "nóż z zaskoczenia" nie załatwi tu sprawy.

Niepewna sytuacja wyjaśniła się. Już wiemy kim konkretnie jest ShenYen i co ma do Tiana. Teraz interesują mnie dalsze wydarzenia, bo zapowiada się nieunikniona koalicja przeciwko nowym wrogom.


Kryteria oceny walk: Klimat 4/10 Mechanika 3/10 Warsztat 3/10. W razie wątpliwości - konsultuj. Pomoc: https://tenchi.pl/viewtopic.php?p=17457#17457
Ostatnio zmieniony przez Lorgan 09-07-2015, 09:22, w całości zmieniany 1 raz  
   
Profil PW Email
 
 

Odpowiedz  Dodaj temat do ulubionych



Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 16