Tenchi PBF   »    Rekrutacja    Generator    Punktacja    Spis treści    Mapa    Logowanie »    Rejestracja


Shin Angyo Onshi
 Rozpoczęty przez »Sorata, 28-03-2014, 08:49

2 odpowiedzi w tym temacie
»Sorata   #1 
Yami


Poziom: Genshu
Posty: 1471
Wiek: 38
Dołączył: 15 Gru 2008
Skąd: TG
Cytuj





Koreańskie manhwy ostatnio mnie bardzo pozytywnie zaskakują. Po świetnym Feng Shen Ji zacząłem szukać czegoś podobnego. Znalazłem Shin Angyo Onshi. I powiem szczerze - trafiłem jeszcze lepiej niż poprzednim razem.

Historia podąża śladami ostatniego Angyo Onshi – wykorzystującego magię obrońcy sprawiedliwości, niegdyś zatrudnionego przez nieistniejące już państwo Jushin. Bezimienny mężczyzna zdaje się wykonywać swoją rolę niechętnie. Sam jest bardzo cyniczny i nie ma złudzeń co do prawdziwej natury człowieka. Cały czas narzeka też na swoich towarzyszy podróży. Jak tu polubić takiego człowieka? A jednak się da. W miarę jak odkryjemy tajemnice czające się w przeszłości bohaterów, wyklaruje nam się obraz bardzo spójnego świata, w którym jedno zapomniane wydarzenie puściło w ruch lawinę wypadków. Jak na shounena przystało odkrywanie kolejnych faktów okraszone będzie przemyślanymi pojedynkami.
Aby nie zakłamać prawdziwego obrazu, powiem że Shin Angyo Onshi to również manga głęboka emocjonalnie. Ktoś tu może sobie pomyśleć, że jak to tak? Shounen, głęboki? (Ponownie)A jednak się da. Mimo fantastycznych realiów, autor zaskakująco dobrze przedstawia bogactwo ludzkich emocji. I na dodatek robi to bardzo nienachalnie. Po prostu motywacje i wspólne relacje bohaterów są na tyle dobrze rozpisane, że mamy świadomość ich obecności na boku, nawet jeśli trwa fascynująca walka. Zdecydowanie częściej uderza przy tym w tony tragiczne, niż komediowe. W końcu rola obrońcy sprawiedliwości do łatwych nie należy.

Autor nieraz postawi przed głównym bohaterem i czytelnikiem trudne pytania. Czy dla własnego szczęścia można przymknąć oczy na prawdę? Ile jesteśmy w stanie znieść dla tych, których kochamy? Co tak naprawdę pcha ludzi do przodu, gdy stracą już wszystko?

Również szata graficzna stoi na bardzo wysokim poziomie. Zdetalizowane postaci spotykają się w pięknych, zróżnicowanych plenerach. Każdy element obrazu współgra z innymi.
Żeby podkreślić ogrom zalet dodam, że manhwa została zakończona na 17 tomach. W ramach bonusu dostajemy też jeden tomik Shin Angyo Onshi gaiden, dzięki któremu poszerzamy spojrzenie na postaci, które nie dostały wystarczająco czasu w linii głównej fabuły.

Zdecydowanie polecam.


Kryteria oceny walk: Klimat 4/10 Mechanika 3/10 Warsztat 3/10. W razie wątpliwości - konsultuj. Pomoc: https://tenchi.pl/viewtopic.php?p=17457#17457
Ostatnio zmieniony przez Sorata 28-03-2014, 09:00, w całości zmieniany 2 razy  
   
Profil PW Email
 
 
^Genkaku   #2 
Tyran
Bald Prince of Crime


Poziom: Genshu
Stopień: Senshu
Posty: 1227
Wiek: 38
Dołączył: 20 Gru 2009
Skąd: Raszyn/Warszawa
Cytuj
Przeczytałem kilka chapterów zaciekawiony twoją recenzją, ale absolutnie mnie nie wciągnęło.
   
Profil PW Email Skype
 
 
»Sorata   #3 
Yami


Poziom: Genshu
Posty: 1471
Wiek: 38
Dołączył: 15 Gru 2008
Skąd: TG
Cytuj
Cytat:
absolutnie mnie nie wciągnęło.


Bluźnisz. Odchodzę z Yami :) A poważniej - jak przebijesz się przez gmatwaninę fabularną na początku, powinno Ci się spodobać. To ten typ narracji, który ujawnia stopniowo tajemnice.


Kryteria oceny walk: Klimat 4/10 Mechanika 3/10 Warsztat 3/10. W razie wątpliwości - konsultuj. Pomoc: https://tenchi.pl/viewtopic.php?p=17457#17457
   
Profil PW Email
 
 

Odpowiedz  Dodaj temat do ulubionych



Strona wygenerowana w 0.04 sekundy. Zapytań do SQL: 13